İki Ülkeden Bitcoin ve ETH İçin Sevindiren Gelişmeler!

İngiltere’nin Bitcoin ve altcoin ortamında değişim rüzgarları esiyor. Ülkenin mali gözlemcisi olan Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto varlıklarının kurumsal olarak benimsenmesine yönelik ölçülü bir adım attı. Diğer yandan Hong Kong’da heyecan verici gelişmeler vardı. İşte detaylar…

İngiltere’nin kripto para ortamında yenilik

Yakın zamanda yapılan bir basın açıklamasında FCA, Tanınmış Yatırım Borsalarının (RIE’ler) kripto varlık destekli borsada işlem gören tahviller (ETN’ler) için özel bir pazar segmenti oluşturma taleplerine itiraz etmeyeceğini duyurdu.  Bu hamle, düzenleyiciler arasında kripto para birimleri konusunda artan bir rahatlık seviyesine işaret ediyor. ETN’ler esasen bankalar veya yatırım firmaları tarafından ihraç edilen ve dayanak varlıkların (bu durumda kripto para birimlerinin) performansını izleyen borçlanma senetleridir.

Bu, yatırım firmaları ve kredi kuruluşları da dahil olmak üzere profesyonel yatırımcıların, düzenlenmiş bir ürün aracılığıyla kripto para birimlerine maruz kalmalarının önünü açıyor. Ancak FCA, perakende yatırımcı katılımı konusunda temkinli olmaya devam ediyor. Kişisel tasarruflarına yatırım yapan bireyleri kapsayan bireysel yatırımcıların bu kripto destekli ETN’lerin ticaretini yapmaları hâlâ yasak. Düzenleyici, kripto para birimlerinin doğal dalgalanmaları ve riskleri hakkındaki endişelerini dile getirmeye devam ediyor.

Zira bunların perakende tüketiciler için uygun olmadığını düşünüyor. Bu duruş, FCA’nın tecrübesiz yatırımcıları potansiyel olarak ağır kayıplardan koruma sorumluluğuyla uyumludur. FCA’nın duyurusu, küresel kripto para piyasasında önemli bir büyüme döneminin ortasında geldi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi önde gelen kripto para birimi Bitcoin yakın zamanda 71.000 doları aşarken, bir diğer öne çıkan oyuncu Ethereum ise 4.000 doları aştı. Bu yükseliş eğilimi kurumsal ilgiyi artırdı ve BlackRock gibi büyük yatırım firmaları mücadeleye dahil oldu.

Hong Kong’da 10 şirket Bitcoin ETF planını açıkladı

Birleşik Krallık’ın ölçülü yaklaşımı, Hong Kong’da ortaya çıkan hızlı gelişmelerle çelişiyor. Son düzenleyici onaylarla desteklenen Hong Kong, spot Bitcoin ve Ethereum ETF’lerini (Borsa Yatırım Fonları) başlatmaya doğru yarışıyor. Spot ETF’ler doğrudan temel varlığı (bu durumda Bitcoin veya Ethereum) tutar ve fiyatları ilgili kripto para biriminin piyasa değeriyle senkronize olarak dalgalanır.

Hong Kong piyasası, aralarında Harvest Finance’in de bulunduğu 10 finans kuruluşunun spot Bitcoin ETF’leri başlatmak için yarıştığı bir hareketliliğe tanık oluyor. Bu hızlı tempo, spot Bitcoin ETF başvurularının hala Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından incelenmekte olduğu ABD ile tam bir tezat oluşturuyor. ABD onayının gecikmesi, Hong Kong’un kendisini kripto varlık ticareti için bir merkez haline getirme fırsatı yarattı.

Piyasa uzmanları, Hong Kong’daki spot Ether ETF’lerinin mayıs ayı başlarında onaylanmasını ve potansiyel olarak ABD’yi geride bırakmasını bekliyor. Bu, ABD’li yatırımcıların benzer ürünlere erişmeden önce sermaye çekmesi nedeniyle Hong Kong için avantajlı olabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x