Hemen devreye girdi… Bakan Mehmet Nuri Ersoy’dan turist operasyonu

Almanya, Avusturya ve Hollanda’da faaliyet gösteren Avrupa’nın en büyük üçüncü tur şirketi FTI Group’un ana şirketi olan Alman FTI Touristik GmbH, 3 Haziran’da iflas başvurusunda bulundu. Çok sayıda tedarikçinin peşin ödeme talebinde bulunması ve likidite ihtiyacının karşılanamaması durumunda iflas ettiklerini söyleyen şirkete karşı Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti.

Türkiye’ye büyük oranda turist getiren şirketin iflasının turizmi olumsuz etkilememesi için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy çalışmalara başladı. Bu kapsamda Bakan Ersoy, Alman turistin Türkiye rotasının değişmemesi için son 17 gündür Alman hükümeti yetkilileri, pazarda güçlü konumda bulunan yerli-yabancı tur operatörleri ve uçak şirketleri ile bizzat görüşmeler gerçekleştiriyor.

“KAOS YAŞANABİLİRDİ”

Hürriyet’in haberine göre Türk yetkililerin Almanya’da yürüttüğü görüşmelere bizzat şahit olduğunu söyleyen ve merkezi Almanya’da bulunan Kardeş Kentler Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, “Öncelikle şunu bilmek lazım; FTI’ın Türkiye payı yüzde 70, İspanya payı yüzde 12, Yunanistan payı yüzde 6-7, geri kalan pay da Mısır’a aitti. Yani bu iflas en çok Türkiye’yi ilgilendiriyordu. Eğer süreç doğru yönetilmeseydi Türk turizmcisi açısından tam bir kaos yaşanabilirdi” dedi.

Baraner, şöyle devam etti:

“Kayyum başta olmak üzere uçak şirketleri, tur operatörleri ve hükümet yetkilileri ile çok özel görüşmeler yapıldı, yapılıyor. Bakan Ersoy’un, ‘Biz üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Türkiye’yi tercih eden turistin rotası değişmemeli’ dediğine bizzat şahidim.

KARTLAR YENİDEN DAĞITILACAK

Bu ilgi ve doğru iletişim, bölgedeki Türk şirketlerinin elini güçlendirdi. FTI’ın boşluğunu kısa sürede ANEX, KORAL, BENTUR gibi Türk kökenli şirketler dolduracak. Şu anda Almanya özelinde inanılmaz bir çalışma yapılıyor. TGA pazara yeniden ve daha güçlü biçimde girdi. Bu gelişmelere bakarak ‘Almanya’da kartlar yeniden dağıtılacak’ diyebiliriz. Bunu sadece Türkler değil Alman basını da söylüyor. Her hareketimizi dikkatle takip ediyor, aslında bir anlamda bizi takdir de ediyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x